Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Dziennik Szalonego Starca

wtorek, 05 września 2006 11:03

Ostatnio szykuję się ostro!! do egzaminów wrześniowych:-) i zabrałam się za czytanie zaległych lektur. Jedną z nich był "Dziennik Szalonego Starca" Japońskiego pisarza Tanizakiego Junichiro.(o_o)

Tytułowy starzec opisuje dzień po dniu swoje zmagania z wiekiem a co za tym idzie, z chorobami ( a tego naprawdę sporo..!!), oraz oddaje się swojej - już jedynej sensownej - pasji; ubóstwianiu swojej synowej Satsuko.(*-*) Rzecz się dzieje w Japonii, w latach 60-ych XX wieku, i Starzec skrzętnie notuje różnice w zachowaniu kobiet którymi się otacza a jakie pamięta z młodości (jego obecny świat to głównie kobiety!) . Satsuko, należy do ]:->"agresywnych" Japonek młodego pokolenia, i nieraz wykorzystuje zakochanego w niej starca, nie omieszkając mu przypominać iz jest stary, brzydki i nie ma na co liczyć!! Starzec pomimo tych wszystkich trudności nie robi z siebie ofiary, przeciwnie, chce korzystac z życia jak najwięcej!

Całość jest dość zabawna,  ironiczna, wiele trafnych uwag. piratchwilami zachacza o "brutalizm" ale nie pozostawia wątpliwości że starość to ciężka praca nie tylko starego ale i jego otoczenia... Mozna też sporo dowiedzieć się o Japońskiej kulturze, nie tylko z przypisów Mikołaja Melanowicza .o:-)

Przekład Mikołaja Melanowicza, 138 stron, dostępna w bibliotekach w dwóch wersjach, ja kupiłam za 5 zł (!!!!) pod wiaduktem. Zupełnie nową!!serceserceserce

POLECAM:8


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

wtorek, 16 stycznia 2018

tyle gości w gaju:  91 118  

O mnie

Jestem dla siebie najlepszym sojusznikiem i najsprytniejszym wrogiem jednocześnie.
Studiuję Orientalistykę i nie mam zamiaru na tym kończyć!
Bogate plany na przyszłośc? - A jak!!
^_^

O moim bloogu

Pochodzę z Gdyni, ale pomieszkuję w Seulu. Ten blog jest o tym wszystkim co jest w Polsce i Korei i tym co po drodze i dookoła. Zapraszam do czytania i komentowania ^_^

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 91118
Wpisy
  • liczba: 290
  • komentarze: 631

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości